Segregacja - czyli co, jak i gdzie wyrzucamy?

Wpisz poniżej, co chcesz wyrzucić - w nawiasie podano typ pojemnika:

Słoiki po dżemie

Masz w lodówce przeterminowany dżem i chcesz go wyrzucić? Masz problem!

W idealnym świecie segregacji papier jest zawsze suchy i czysty, kubeczki po jogurcie umyte, a słoiki puste. Ale co zrobić z takim słoiczkiem dżemu - po terminie i z pleśnią? Są dwie drogi.

Zacznijmy od tego, że takich informacji powinna przede wszystkim udzielić gmina, bo to ona odpowiada za przetarg z odpowiednią firmą wywożącą śmieci i to później ta firma będzie rozliczać mieszkańców z właściwej segregacji śmieci. Sensownych kampanii informacyjnych jest jak na lekarstwo i - choć powinny wystartować już 1 stycznia 2013 roku - do dziś niewiele wiemy o segregacji. Jedyne informacje to te o wysokości stawek za śmieci posegregowane i nieposegregowane. To zdecydowanie za mało...

Wracając jednak do przykładowego słoika ze starym dżemem - pierwsza droga to droga na skróty i wyrzucenie całości do odpadów zmieszanych, bez zaglądania do wnętrza słoika i rozbierania go na części pierwsze. I jeżeli gmina takie podejście dopuszcza, to jest to rozwiązanie może mało ekologiczne, ale rozsądne.

Druga droga - ta ekologiczna - wymaga otwarcia śmierdzącego słoika, wyrzucenia spleśniałej zawartości do odpadów zmieszanych, lekkiego przemycia słoika i osobnego wyrzucenia nakrętki do Metali i plastików, a słoika do Szkła (etykietę pomijamy). Rozwiązanie ekologiczne i chwalebne. Niestety także czasochłonne i mimo wszystko kosztowne, bo woda darmowa nie jest. A jak jeszcze w gminie stawka za odbiór śmieci wyliczana jest na podstawie zużycia wody, to przy segregacji wzrośnie zużycie wody, rachunki za wodę i opłata za śmieci!

TOP